Wszystkie zamówienia realizujemy przed Państwa wyjazdem. Zamówienia złożone po godz.22:00 będą realizowane priorytetowo w godzinach porannych następnego dnia.

Winiety Słowenia

W klasie opłaty 2A znajdują się pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz których wysokość nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 metra. W tej kategorii znajduje się większość samochodów osobowych, minivanów, samochodów terenowych, SUV-ów i pick-upów.

Klasa opłat 2B dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, których wysokość nad przednią osią przekracza 1,3 metra. W tej kategorii znajduje się większość lekkich pojazdów dostawczych.

Winiety online Słowenia

Wielu naszych rodaków na wczasy wybiera się do Chorwacji. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy jej sąsiad – mianowicie leżąca w środkowej Europie Słowenia. Nie każdemu Polakowi kojarzy się z malowniczymi miejscami. Tymczasem tych w niej nie brakuje. Turyści odwiedzają ją z różnych powodów. Na pewno na uwagę zasługują góry – między innymi Alpy Julijskie, charakteryzujące się dość okazałymi szczytami. A najbardziej dostojnie pośród nich prezentuje się Trygław, górujący nad urokliwą okolicą. Słowenia kojarzona bywa także z czystymi jeziorami, nad którymi również miło się wypoczywa. Podobnie jest nad Adriatykiem – choć kraj ten ma krótką linię brzegową wciśniętą między Chorwację a Włochy.

Dużo da się zobaczyć, kiedy wyruszamy w trasę samochodem. Dzisiaj wielu ludzi własnym pojazdem wybiera się za granicę, w tym także do Słowenii. Należy wówczas zastosować się do określonych wymogów. Trzeba zapłacić za wjazdową winietę – jeszcze niedawno była to naklejka umieszczana na wewnętrznej części szyby – która upoważnia do przemieszczania się odpowiednimi drogami. Obowiązek ten dotyczy wielu europejskich krajów, nie inaczej jest w przypadku Słowenii, gdzie dotyczy to wyłącznie dróg ekspresowych.

eWiniety Słowenia 2024

W 2022 standardową winietę w formie nalepki na szybę zastąpiono e-winietami (dotyczy to aut osobowych), które można bez problemu kupić w Internecie. I jest to najpopularniejszy sposób jej uzyskania.

Wtedy też należy zapłacić prowizję. Jest to opłacalne, biorąc pod uwagę niezłe przeprowadzenie postępowania, wszechstronną pomoc i fakturę VAT dla firm.

eWiniety Słowenia: cena

Koszt słoweńskiej e-winiety waha się w zależności od jej trwania i wielkości samochodu. Jeśli jego masa nie przekracza 3,5 tony, wtedy należy liczyć się z opłatami wynoszącymi 99-199 zł, dolna granica dotyczy tygodnia podróżowania (zob. winieta tygodniowa Słowenia), górna – roku (winieta roczna Słowenia). Jeżeli pojazd jest cięższy, wówczas ceny są droższe, odpowiednio o około 100 i 200 złotych.

Mandat za brak winiety w Słowenii

W Słowenii, podobnie jak w innych krajach europejskich, obowiązuje system winiet jako forma opłaty za korzystanie z autostrad i niektórych odcinków dróg. Brak ważnej winiety podczas podróży po Słowenii może skutkować nałożeniem mandatu przez służby drogowe.

Jeśli kierowca podróżuje po płatnych odcinkach drogowych w Słowenii bez posiadania ważnej winiety, może zostać ukarany mandatem w wysokości około 300 EUR. Jest to znacząca suma, którą kierowcy muszą zapłacić jako grzywnę za naruszenie przepisów dotyczących opłat drogowych.

Warto zaznaczyć, że Słowenia stosuje rygorystyczne kontrole na autostradach i innych płatnych odcinkach dróg. Kontrole te mogą być przeprowadzane przez służby drogowe, policję drogową lub nawet kamery monitorujące

Drogi płatne w Słowenii

W Słowenii istnieje system opłat drogowych obejmujący autostrady oraz drogi ekspresowe. Podróżując po Słowenii, istnieje konieczność uregulowania opłat za korzystanie z tych płatnych odcinków drogowych, co można zrobić za pomocą winiety lub opłaty elektronicznej.

Oto lista głównych autostrad w Słowenii, na których obowiązują opłaty:

A1: Autostrada, która biegnie z Węgier przez Lublanę do granicy z Austrią. Jest to główna trasa łącząca wschód i zachód Słowenii.

A2: Trasa prowadząca z granicy z Chorwacją przez Lublanę w kierunku granicy z Austrią. Jest to ważna arteria łącząca południe z północą kraju.

A3: Autostrada, która łączy Lublanę z granicą chorwacką. Jest to kluczowy szlak łączący Słowenię z krajami na Bałkanach.

A4: Krótki odcinek autostrady łączący granicę z Austrią z miejscowością Maribor, ważnym ośrodkiem na wschodzie Słowenii.

Warto zauważyć, że Słowenia stosuje system winiet do pobierania opłat na autostradach i niektórych innych drogach. Winiety są dostępne w różnych okresach ważności od tygodniowych, przez miesięczne, na rocznych kończąc.

Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.