Wszystkie zamówienia realizujemy przed Państwa wyjazdem. Zamówienia złożone po godz.22:00 będą realizowane priorytetowo w godzinach porannych następnego dnia.

Winiety Czechy

Winiety online Czechy

Każdy rodzaj podróżowania ma swoje zalety (włącznie z przemieszczaniem się pieszo). Niemniej w niektórych przypadkach rozumie się samo przez się, że wsiadamy do auta i to właśnie za jego pomocą zwiedzamy bliższy czy dalszy świat. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy wybieramy się do Czech. Szczególnie często jeździmy do południowego sąsiada z województw, które z nim graniczą, czyli ze śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego. Nieraz zwiedzamy przygraniczne miejscowości czy na przykład pasma górskie, to znów udajemy się dalej – na przykład w głąb Republiki Czeskiej, by odwiedzić znaną z licznych atrakcji Pragę.

Wówczas nie docieramy w dalsze miejsca pobocznymi czy tym wręcz polnymi drogami. Natomiast jedziemy autostradami i drogami szybkiego ruchu. Wtedy należy pamiętać o wykupieniu winiety. Jeszcze niedawno znaliśmy ją jako płaską nalepkę naklejaną na wewnętrzną część szyby. Dziś bardziej rozpowszechniona jest jej elektroniczna forma – czyli e-winieta. Stanowi ona opłatę za przejeżdżanie przez określone odcinki dróg i autostrad. W Polsce również nieraz za to płacimy, jakkolwiek nie funkcjonują winiety. Te są respektowane w 8 krajach europejskich. Między innymi właśnie w Czechach.

Oczywiście warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tym zagadnieniem, by w porę dokonać wszelkich związanych z tym formalności.

W jaki sposób kupisz czeskie winiety? Otóż zrobimy to na kilka sposobów. Niektóre osoby, załatwiające często sprawy na ostatni gwizdek, robią to dopiero za granicą. Jest to możliwe, ale bywa problematyczne – gdyż możemy potrzebować winiety już wcześniej, by się dostać na autostradę. Pewną alternatywą jest tu zakupienie jej bezpośrednio w czeskim systemie, lecz trzeba pamiętać o przewalutowaniu oraz tym, że – cóż – system ten bywa wadliwy.

Elektroniczne winiety Czechy 2024

Najefektywniejszym rozwiązaniem jest załatwienie ważnej w Czechach przez Internet za pośrednictwem zajmującej się tym polskiej firmy. Trzeba wtedy pamiętać o uiszczeniu pewnej prowizji, ale w zamian otrzymuje się wygodny przebieg procesu, kompleksową pomoc i fakturę Vat marża dla firm. Otrzymujemy w ten sposób winietę elektroniczną powiązaną z numerem rejestracyjnym pojazdu.

Winiety Czechy: cena

Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wówczas trzeba liczyć się z opłatami rzędu 72 – 309 złotych, dolna granica dotyczy 10 dni podróżowania (zob. winieta Czechy 10-dniowa) następna 2 miesiące (Czechy winieta miesięczna), górna obowiązuje 1 rok (Czechy winieta roczna).

Co ciekawe, istnieje też możliwość całkowitego zwolnienia z ponoszenia kosztów, o ile pojazd jest elektryczny, zasilany wodorem lub posiada napęd hybrydowy (emisja CO2 do 50 g/km). Przy czym właściciele pojazdów zarejestrowanych poza granicami Czech chcący skorzystać z tej ulgi, muszą jednak złożyć stosowny formularza przed wjazdem na płatną drogę.

Mandat za brak winiety w Czechach

Trzeba pamiętać, że jeżeli na płatnym odcinku komunikacyjnym system wykryje u kierowcy brak winiety – wtedy nieuważnemu podróżnemu grozi kara do 20 000 czeskich koron.

To, czy kierowca ma ważną winietę, która upoważnia go do podróżowania danym odcinkiem trasy, kontrolowane jest przez odpowiednie podmioty, w dużej mierze jest to skomputeryzowane. Jeśli system wykryje brak winiety u kierowcy, skutkuje to  nałożeniem kary finansowej.

Warto też wspomnieć o innych częstych przyczynach wystawiania mandatów na terenie Czech. Jedną z nich jest przekraczanie dozwolonej prędkości, co stanowi naruszenie przepisów drogowych i może skutkować nałożeniem mandatu przez odpowiednie służby kontrolne. Zdarza się również przekroczenie wynikające z nieprawidłowego parkowania, co również może przyciągnąć uwagę stróżów prawa i skutkować nałożeniem adekwatnej kary finansowej lub nawet odholowaniem pojazdu.

Nie należy także zapominać o przestrzeganiu przepisów dotyczących bezpieczeństwa, takich jak obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa czy zakaz używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Wszelkie naruszenia tych przepisów mogą zakończyć się mandatem i wpłaceniem kary do właściwego organu kontrolnego.

Winiety autostradowe Czechy

Drogami, które wymagają wniesienia opłaty za podróżowanie po Czechach, są autostrady. To właśnie one stanowią kluczową sieć komunikacyjną, umożliwiającą szybkie i wygodne podróżowanie po kraju. Zanim jednak wjedziemy na autostradę, należy pamiętać o konieczności wykupienia odpowiedniej winiety. Jest to istotny element, który zapewnia płynność ruchu oraz finansuje utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej.

Na co należy zwrócić uwagę?

  • Znak informacyjny o konieczności wniesienia opłaty to pierwszy sygnał dla kierowcy, że zbliża się do autostrady. To także moment, w którym można zastanowić się nad formą opłacenia winiety – czy to na krótki okres, czy może opłaca się wybrać opcję długoterminową, korzystniejszą cenowo dla częstych podróżujących.
  • Wjazd na autostradę to nie tylko kwestia formalności związanej z opłaceniem winiety, ale również szansa na skorzystanie z wygodnych udogodnień, jakie oferują stacje obsługi podróżnych. To tutaj można zatankować, skorzystać z toalety, czy nawet zjeść posiłek w jednym z lokali gastronomicznych.
  • Warto pamiętać, że zakup winiety autostradowej stanowi nie tylko obowiązek, ale także kwestię bezpieczeństwa. Płacąc za jej wykupienie, wspieramy utrzymanie dróg w należytym stanie technicznym, co przekłada się bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo podróży. Jest to więc inwestycja w komfort podróżowania. Licząc koszty, warto również uwzględnić oszczędność czasu i wygodę podróży, jaką zapewniają autostrady.
  • Winiety do Opawy, Skalnego Miasta, Pragi czy Liberca – takie frazy są z dużą częstotliwością wyszukiwane przez użytkowników sieci. Chcąc dotrzeć prędko i wygodnie do tych popularnych wśród Polaków destynacji, na niektórych odcinkach trasy wymagane jest posiadanie elektronicznych winiet.
Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.