Winiety Czechy

Winiety online Czechy

Każdy rodzaj podróżowania ma swoje zalety (włącznie z przemieszczaniem się pieszo). Niemniej w niektórych przypadkach rozumie się samo przez się, że wsiadamy do auta i to właśnie za jego pomocą zwiedzamy bliższy czy dalszy świat. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy wybieramy się do Czech. Szczególnie często jeździmy do południowego sąsiada z województw, które z nim graniczą, czyli ze śląskiego, opolskiego oraz dolnośląskiego. Nieraz zwiedzamy przygraniczne miejscowości czy na przykład pasma górskie, to znów udajemy się dalej – na przykład w głąb Republiki Czeskiej, by odwiedzić znaną z licznych atrakcji Pragę.

Wówczas nie docieramy w dalsze miejsca pobocznymi czy tym wręcz polnymi drogami. Natomiast jedziemy autostradami i drogami szybkiego ruchu. Wtedy należy pamiętać o wykupieniu winiety. Jeszcze niedawno znaliśmy ją jako płaską nalepkę naklejaną na wewnętrzną część szyby. Dziś bardziej rozpowszechniona jest jej elektroniczna forma – czyli e-winieta. Stanowi ona opłatę za przejeżdżanie przez określone odcinki dróg i autostrad. W Polsce również nieraz za to płacimy, jakkolwiek nie funkcjonują winiety. Te są respektowane w 8 krajach europejskich. Między innymi właśnie w Czechach.

Oczywiście warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tym zagadnieniem, by w porę dokonać wszelkich związanych z tym formalności.

W jaki sposób opłaca się czeskie winiety? Otóż zrobimy to na kilka sposobów. Niektóre osoby, załatwiające często sprawy na ostatni gwizdek, robiąc to dopiero za granicą. Jest to możliwe, ale bywa problematyczne – gdyż możemy potrzebować winiety już wcześniej, by się dostać na autostradę. Pewną alternatywą jest tu zakupienie jej bezpośrednio w czeskim systemie, lecz trzeba pamiętać o przewalutowaniu oraz tym, że – cóż – system ten bywa wadliwy.

eWiniety Czechy 2023

Najefektywniejszym rozwiązaniem jest załatwienie ważnej w Czechach przez Internet za pośrednictwem zajmującej się tym polskiej firmy. Trzeba wtedy pamiętać o uiszczeniu pewnej prowizji, ale w zamian otrzymuje się wygodny przebieg procesu, kompleksową pomoc i fakturę Vat marża dla firm. Otrzymujemy w ten sposób winietę elektroniczną powiązaną z numerem rejestracyjnym pojazdu.

eWiniety Czechy: cena

Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wówczas trzeba liczyć się z opłatami rzędu 79 – 389 złotych, dolna granica dotyczy dziesięciu dni podróżowania, górna – roku.

Trzeba pamiętać, że jeżeli na płatnym odcinku komunikacyjnym system wykryje u kierowcy brak winiety – wtedy nieuważnemu podróżnemu grozi kara do 20 000 czeskich koron.

Updating…
  • Brak produktów w koszyku.