Jesteśmy online, zamówienia są realizowane są na bieżąco.

Winiety Słowacja

Winiety online Słowacja

Nieraz na wczasy wybieramy się trochę dalej, na przykład do Hiszpanii czy Portugalii. Tymczasem także bliżej, bo tuż za polską granicą mieszczą się interesujące pod wieloma względami kraje. Warto z pewnością odwiedzić Słowację. Jest to idealna destynacja szczególnie dla miłośników gór – gdyż tych w niej nie brakuje. Jako że jest to mały kraj, można powiedzieć, że pasma górskie są tam niemal na każdym kroku. Drugie co do liczby mieszkańców słowackie miasto – Tatry Wysokie – leży niemal w całości w górach. Poza tym dobrze też wspomnieć o jednej z najładniejszych europejskich jaskiń, czyli o Demianowskiej Jaskini Wolności.

eWiniety Słowacja 2024

Podróż pojazdem to dziś wybór wielu ludzi, w tym także do Słowacji. Przy załatwianiu formalności trzeba zapłacić za winietę – jeszcze niedawno umieszczaną na wewnętrznej stronie szyby – dziś już za sprawą cyfryzacji dostępnej w formie elektronicznej. Obowiązuje to zresztą nie tylko na Słowacji, ale także w kilku innych europejskich krajach. W tym przypadku trzeba ją mieć podczas podróżowania autostradami oraz wybranymi drogami ekspresowymi. Ich brak, co zrozumiałe, skutkuje nałożeniem kary pieniężnej.

Kupno winiety można zrealizować bez problemu za pośrednictwem sieci. Jest to zresztą najbardziej popularny sposób jej nabycia. Przy tym należy się jednak liczyć z pewnym kosztem – przy czym warto dodać, że w porównaniu do wygody i szybkości przeprowadzenia, opłacalność jest odczuwalna.

eWiniety Słowacja: cena

Wysokość opłaty zależy od okresu, na jaki winieta jest wykupywana oraz masy samochodu. Jeśli jego masa nie przekracza 3,5 tony, to cena za 10 dni wynosi około 77 zł (zob. winieta 10-dniowa Słowacja), za miesiąc – 109 zł (winieta miesięczna Słowacja), a za cały rok – 379 zł (winieta roczna Słowacja). W przypadku cięższych pojazdów, te wartości są odpowiednio podwyższone.

Mandat za brak winiety na Słowacji

Na Słowacji, podobnie jak w innych krajach stosujących system winiet, brak posiadania ważnej winiety na autostradach i drogach ekspresowych może skutkować nałożeniem mandatu przez służby drogowe. Wysokość mandatu za brak winiety na Słowacji może wynosić od 60 € wzwyż, w zależności od okoliczności i decyzji organu kontrolującego.

Mandat za brak ważnej winiety jest uznawany za naruszenie przepisów drogowych i może być nałożony przez policję drogową lub inne służby kontrolujące ruch drogowy. Wysokość mandatu może być ustalana zgodnie z obowiązującymi przepisami i może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji.

Warto podkreślić, że mandat za brak winiety na Słowacji może być znacznie wyższy niż sama cena winiety, dlatego też ważne jest, aby upewnić się, że posiadasz ważną winietę podczas podróży po płatnych odcinkach dróg.

Gdzie na Słowacji wymagane są winiety?

Na Słowacji obowiązuje system winiet, który nakłada opłaty na korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych oraz niektórych odcinków głównych dróg. Winiety są wymagane dla wszystkich pojazdów, z wyjątkiem motocykli, poruszających się po tych płatnych trasach.

Przedstawiamy więc listę głównych autostrad i dróg ekspresowych na Słowacji, na których obowiązują winiety:

D1: Autostrada łącząca stolicę Słowacji, Bratysławę, z Koszycami na wschodzie kraju. Jest to jedna z najważniejszych autostrad na Słowacji.

D2: Trasa prowadząca z Bratysławy do granicy z Czechami, przechodząca przez miasta Trnava i Senec.

D3: Autostrada biegnąca z Bratysławy na południe, w kierunku granicy z Austrią.

D4: Droga ekspresowa, która jest częścią obwodnicy Bratysławy.

R1: Droga ekspresowa, która łączy Nitra z granicą z Węgrami.

R2: Trasa prowadząca ze Zvolen do granicy z Węgrami, przechodząca przez miasta Lučenec i Rimavská Sobota.

Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.