Jesteśmy online, zamówienia są realizowane są na bieżąco.

Winiety Szwajcaria

Winiety online Szwajcaria

Kiedyś podróżowaliśmy często autokarami w ramach zorganizowanych wycieczek, choć stosunkowo rzadko docieraliśmy do Szwajcarii. Jej malownicze pola i górzyste tereny nie od dziś przyciągają, ale obecnie mamy więcej opcji podróżowania. Często wybieramy własny transport, czyli samochód, ze względu na wygodę przemieszczania się. Nie jesteśmy uzależnieni od kierowcy ani organizatora wycieczki i możemy zatrzymać się w interesujących miejscach w dowolnym momencie.

eWiniety Szwajcaria

Ale musimy załatwić kilka formalności, a jedną z nich jest opłacenie winiety. To naklejka, którą przyklejamy na wewnętrznej stronie szyby i świadczy o naszym prawie do poruszania się po danej drodze. W większości krajów europejskich opłata dotyczy tylko autostrad, podobnie jest w Szwajcarii (jeśli chodzi o samochody osobowe). Co ciekawe, jeszcze niedawno obowiązywały wyłącznie tradycyjne winiety, czyli. formie naklejek, od sierpnia 2023 roku pojawiły się ich elektroniczne odpowiedniki, zatem zdecydowanie wygodniejsze w kupnie i użytkowaniu.

Jak opłacać szwajcarskie winiety? Istnieje kilka sposobów, ale jednym z nich jest zakup elektronicznej winiety, czyli e-winiety, za pomocą Internetu. Możemy to zrobić na stronie firmy oferującej e-winiety. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z pewną prowizją. Mimo to jest to wygodna opcja, zapewniająca kompleksową pomoc i fakturę VAT marża dla firm.

eWiniety Szwajcaria: cena

Jeśli chodzi o cenę, zależy ona od czasu trwania i wielkości pojazdu. Jeśli nasz pojazd waży do 3,5 tony, opłata za rok korzystania ze szwajcarskich dróg płatnych wynosi raptem 229 złotych (zob. winieta roczna Szwajcaria).

Tutaj wspomnijmy jeszcze o często pokonywanym, przede wszystkim przez turystów, tunelu Munt la Schera, który to łączy ze sobą Szwajcarię z Włochami. Warto mieć na uwadze, że wiąże się to z dodatkową opłatą (oczywiście można ją uiścić przez Internet), Warto zatem sprawdzić aktualne informacje dotyczące opłat przed planowaną podróżą przez ten odcinek, aby uniknąć niespodzianek i nieprzyjemności podczas podróży.

Drogi płatne w Szwajcarii

Elektroniczne winiety, które stosunkowo niedawno zastąpiły te tradycyjne, obowiązkowe są na autostradach oraz drogach płatnych, do najważniejszych należą:

Autostrada A1: jedna z najważniejszych tras w Szwajcarii, która biegnie z północno-zachodniej części kraju (Genewa/Zurych) do granicy z Włochami na południu.

Autostrada A2: trasa prowadząca z Bazylei na północy do granicy z Włochami na południu, przechodząca przez Lucernę.

Autostrada A3: droga wiodąca do granicy szwajcarsko-francuskiej.

Autostrada A4: autostrada biegnąca z Zurychu w kierunku granicy z Niemcami.

Tunel świętego Bernarda: Inny ważny, (obok Munt la Scher) tunel w Szwajcarii, łączący północne i południowe regiony kraju.

 

 

Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.