Jesteśmy online, zamówienia są realizowane są na bieżąco.

Winiety Austria

Winiety online Austria

Mamy sporo opcji transportowych. Jednak wszystkie mają swoje wady i zalety. Na dalsze podróże nierzadko decydujemy się udać własnym transportem. W ten sposób docieramy dokładnie tam, gdzie chcemy. Po drodze zatrzymujemy się w co ciekawszych miejscach, by je zwiedzić lub też odpoczywamy. Za granicę więc często jeździmy samochodami, zwłaszcza że publiczny transport pozostawia pod pewnymi względami wiele do życzenia.

Coraz chętniej udajemy się w dalsze trasy samochodem. W ten sposób docieramy nie tylko do ościennych krajów, ale również nieco dalej, na przykład do Austrii. Większości ludzi kojarzy się ona zarówno z malowniczymi okolicami, jak i zabytkowymi miastami, w których nie brakuje też nowoczesnych realizacji architektonicznych. Pasjonaci wędrówek na łonie natury kierują się w okolice Innsbrucka, który stanowi serce Alp Austriackich (choć warto też przejść się po wiedeńskim Praterze). Miłośnicy olśniewających budowli z kolei jadą bardziej na wschód kraju – do Wiednia.

Przed wyjazdem trzeba wszystko dopiąć na ostatni guzik. Jako że będziemy się przemieszczali autostradami i drogami szybkiego ruchu – które są płatne – warto wykupić zawczasu winiety. Są to naklejki przyklejane zwykle na wewnętrznej części szyby, które świadczą o dokonaniu opłaty za przejazd na danej drodze.

W jaki sposób opłaca się austriackie winiety? Jest na to kilka sposobów. Niektórzy czynią to już po przekroczeniu granicy. Jest to jednak dość stresujące, szczególnie dla nieco bardziej nerwowych ludzi.

Winiety Austria 2024

W dobie rozwiniętej technologii, głównie mamy tu na myśli powszechny dostęp do Internetu i cyfryzację wielu dziedzin życia, zwykle dokonujemy opłaty za pośrednictwem sieci. Zrobimy to błyskawicznie, otrzymując e-winietę skojarzoną z numerem rejestracyjnym pojazdu. Należy wtedy pamiętać o uiszczeniu pewnej prowizji. Jest to jednak opłacalne, zważywszy na wygodny przebieg procesu, kompleksową pomoc i fakturę Vat marża dla firm.

Winiety Austria: ceny

Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wtedy trzeba liczyć się z opłatami rzędu 67 – 469 złotych, dolna granica dotyczy 10 dni podróżowania (zob. winieta Austria 10-dniowa) następna 2 miesiące (Austria winieta 2-miesięczna), górna obowiązuje 1 rok (Austria winieta roczna).

Mandat za brak winiety w Austrii

W przypadku braku ważnej winiety podczas podróży po Austrii kierowcy muszą być przygotowani na surowe konsekwencje. Po pierwsze, należy niezwłocznie uiścić opłatę w wysokości 120 euro za tzw. winietę zastępczą. Jednakże, ignorowanie tego obowiązku grozi jeszcze poważniejszymi konsekwencjami. Jeśli opłata nie zostanie uregulowana na miejscu, kierowca może być ukarany mandatem w wysokości od 300 do nawet 3000 euro. Ta surowa kara ma na celu skutecznie egzekwować przestrzeganie przepisów dotyczących winiet i zachęcić kierowców do regularnego opłacania tych opłat drogowych.

Drogi płatne w Austrii

Na terenie Austrii, podróżowanie po autostradach i drogach ekspresowych wymaga posiadania winiet. Te opłaty drogowe są wyraźnie zasygnalizowane poprzez znaki informujące kierowców o konieczności nabycia winiety przed rozpoczęciem podróży. Jednak nie wszystkie drogi dodatkowo płatne podlegają systemowi winiet. Niektóre tunele i mosty również wymagają osobnej opłaty za korzystanie z nich. Odnosi się to do następujących odcinków: S16 – Arlberg, A13 – Brenner, A10 – Tauern/Katschberg, A11 – Karawanken, A9 – Bosruck oraz A9 – Gleinalm.

Zauważmy dodatkowo, że:

  • System bramek wjazdowych i wyjazdowych zapewnia klarowność i łatwość korzystania z płatnych odcinków dróg. Kierowcy mogą w ten sposób bezproblemowo regulować swoje płatności i unikają niepotrzebnego stresu związanego z ewentualnymi mandatami czy karbami za nieopłacony przejazd.
  • Nawet popularna trasa z Polski do Chorwacji, która prowadzi przez Wiedeń i Graz, nie obejmuje odcinków dodatkowo płatnych – wymagane są wyłącznie winiety. Jest to istotna informacja dla podróżujących, którzy mogą mieć wątpliwości co do kosztów podróży i konieczności opłacania dodatkowych przejazdów.
  • Korzystając z sieci autostrad w Austrii, podróżujący mają gwarancję płynności ruchu oraz bezpieczeństwa. System winiet oraz dodatkowych opłat umożliwia efektywną kontrolę przepływu pojazdów, co wpływa korzystnie na komfort podróży oraz utrzymanie infrastruktury drogowej.
Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.