Mamy sporo opcji transportowych. Jednak wszystkie mają swoje wady i zalety. Na dalsze podróże nierzadko decydujemy się udać własnym transportem. W ten sposób docieramy dokładnie tam, gdzie chcemy. Po drodze zatrzymujemy się w co ciekawszych miejscach, by je zwiedzić lub też odpoczywamy. Za granicę więc często jeździmy samochodami, zwłaszcza że publiczny transport pozostawia w wielu względach wiele do życzenia.
Coraz chętniej udajemy się w dalsze trasy samochodem. W ten sposób docieramy nie tylko do ościennych krajów, ale również nieco dalej, na przykład do Austrii. Większości ludzi kojarzy się ona zarówno z malowniczymi okolicami, jak i zabytkowymi miastami, w których nie brakuje też nowoczesnych realizacji architektonicznych. Pasjonaci wędrówek na łonie natury kierują się w okolice Innsbrucka, który stanowi serce Alp Austriackich (choć warto też przejść się po wiedeńskim Praterze). Miłośnicy olśniewających budowli z kolei jadą bardziej na wschód kraju – do Wiednia.
Przed wyjazdem trzeba wszystko dopiąć na ostatni guzik. Jako że będziemy się przemieszczali autostradami i drogami szybkiego ruchu – które są płatne – warto wykupić zawczasu winiety. Są to naklejki przyklejane zwykle na wewnętrznej części szyby, które świadczą o dokonaniu opłaty za przejazd na danej drodze.
W jaki sposób opłaca się austriackie winiety? Jest na to kilka sposobów. Niektórzy czynią to już po przekroczeniu granicy. Jest to jednak dość stresujące, szczególnie dla nieco bardziej nerwowych ludzi.
W dobie rozwiniętej technologii, głównie mamy tu na myśli powszechny dostęp do Internetu i cyfryzację wielu dziedzin życia, zwykle dokonujemy opłaty za pośrednictwem sieci. Zrobimy to błyskawicznie, otrzymując e-winietę skojarzoną z numerem rejestracyjnym pojazdu. Należy wtedy pamiętać o uiszczeniu pewnej prowizji. Jest to jednak opłacalne, zważywszy na wygodny przebieg procesu, kompleksową pomoc i fakturę Vat marża dla firm.
Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wtedy trzeba liczyć się z opłatami rzędu 64 – 184 złotych, dolna granica dotyczy 10 dni podróżowania, górna – dwóch miesięcy.