Elektroniczne winiety, które obowiązują w Bułgarii na autostradach i niektórych innych drogach, są wymagane od polskich turystów.
Pamiętać o tym muszą nasi rodacy, którzy niegdyś w podróż często udawali autokarami w ramach zorganizowanej wycieczki. W taki sposób jeździło się nierzadko do Bułgarii. Ze względu na swoje położenie oraz z kilku jeszcze innych względów był do dla nas jeden z ciekawszych i możliwych do osiągnięcia kierunków. Dziś mamy znacznie więcej możliwości. Jakkolwiek złociste piaski Bułgarii wciąż są dla nas nęcące. Przy czym zwykle udajemy się tam własnym transportem – czyli samochodem. Jest to dla wielu z nas najwygodniejsza forma przemieszczania się. Nie jesteśmy wtedy zdani na kierowcę czy organizatora wycieczki i niemal w każdej chwili możemy się zatrzymać, by na przykład zwiedzić atrakcyjny zakątek.
Spoczywa na nas jednak załatwienie kilku formalności. Jedną z nich, jeżeli chcemy poruszać się samochodem, stanowi opłacenie winiety. Jeszcze niedawno występowała pod postacią płaskiej naklejki, którą mocowało się do wewnętrznej części szyby. Obecnie wyparły je – zgodnie z duchem ekologizmu – elektroniczne winiety, zwane również w skrócie e-winietami. Świadczy o tym, że mamy prawo poruszać się daną drogą. W większości krajów europejskich płatne są wyłącznie autostrady. W Bułgarii wygląda to inaczej, gdyż trzeba mieć winietę również wtedy, kiedy przemieszczamy się krajowymi drogami. Stąd też winiety obowiązują właściwie na terenie całej Bułgarii. Jeżeli przemieszczamy się bez uiszczenia opłaty grozi nam grzywna do kilkuset lewów.
W jaki sposób kupuje się bułgarskie winiety? Jest na to parę sposobów. Niektórzy próbują to zrobić po przekroczeniu granicy, jednak nie zawsze jest to możliwe, poza tym dostarcza to trochę nerwów. Jest to jednak dość stresujące, szczególnie dla nieco bardziej nerwowych ludzi. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zaopatrzenie się w elektroniczną winietę w naszym sklepie online.
Wypada jednak nadmienić, że dostępna jest również w punktach stacjonarnych – choćby na przygranicznych stacjach benzynowych – co mogą preferować starsi nabywcy.
Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wówczas trzeba liczyć się z opłatami rzędu 50-259 złotych, dolna granica dotyczy 7 dni (winieta tygodniowa Bułgaria), górna zaś – roku (winieta roczna Bułgaria).
Co istotne, w niektórych przypadkach zwolnieni jesteśmy od konieczności uiszczenia opłaty. Kiedy ma to miejsce?
Na bułgarskich autostradach zwolnienie z opłat dotyczy różnych grup osób i pojazdów. Obejmuje to właścicieli pojazdów z ograniczeniem zdolności zarobkowej o co najmniej 50%, osoby lub rodziny z dziećmi z trwałą niepełnosprawnością do osiemnastego roku życia lub po ukończeniu szkoły średniej, maksymalnie do dwudziestego roku życia, oraz wszystkie pojazdy posiadające mniej niż cztery koła, czyli motocykle. Ponadto zwolnienie z opłat obowiązuje także pojazdy należące do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej (HCO), Sił Zbrojnych, Pogotowia Ratunkowego i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
W Bułgarii brak ważnej winiety podczas podróży może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 300 do 3000 lewów. Konsekwencje te mają na celu egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych i zachęcenie kierowców do legalnego korzystania z infrastruktury drogowej.
W Bułgarii system winiet obejmuje nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale także wszystkie inne drogi, z wyjątkiem obszarów zabudowanych. To oznacza, że podróżujący muszą mieć ważną winietę, aby korzystać z infrastruktury drogowej kraju.
– Jeśli wybierasz się do Bułgarii z Polski, wtedy możesz potrzebować również winiet obowiązujących w krajach, które znajdują się po drodze. Oferujemy zatem również: winiety Czechy, winiety Słowacja oraz winiety Rumunia.
Poza tym mamy też w ofercie winiety Szwajcaria, winiety Austria oraz winiety Słowenia.