Jesteśmy online, zamówienia są realizowane w ciągu 30min.

Winiety Bułgaria

Winiety online Bułgaria

Niegdyś w podróż często udawaliśmy autokarami w ramach zorganizowanej wycieczki. W taki sposób jeździło się nierzadko do Bułgarii. Ze względu na swoje położenie oraz z kilku jeszcze innych względów był do dla nas jeden z ciekawszych i możliwych do osiągnięcia kierunków. Dziś mamy znacznie więcej możliwości. Jakkolwiek złociste piaski Bułgarii wciąż są dla nas nęcące. Przy czym zwykle udajemy się tam własnym transportem – czyli samochodem. Jest to dla wielu z nas najwygodniejsza forma przemieszczania się. Nie jesteśmy wtedy zdani na kierowcę czy organizatora wycieczki i niemal w każdej chwili możemy się zatrzymać, by na przykład zwiedzić atrakcyjny zakątek.

Spoczywa na nas jednak załatwienie kilku formalności. Jedną z nich, jeżeli chcemy poruszać się samochodem, stanowi opłacenie winiety. Jeszcze niedawno występowała pod postacią płaskiej naklejki, którą mocowało się do wewnętrznej części szyby. Obecnie wyparły je – zgodnie z duchem ekologizmu – elektroniczne winiety, zwane również w skrócie e-winietami. Świadczy o tym, że mamy prawo poruszać się daną drogą. W większości krajów europejskich płatne są wyłącznie autostrady. W Bułgarii wygląda to inaczej, gdyż trzeba mieć winietę również wtedy, kiedy przemieszczamy się krajowymi drogami. Stąd też winiety obowiązują właściwie na terenie całej Bułgarii. Jeżeli przemieszczamy się bez uiszczenia opłaty grozi nam grzywna do kilkuset lewów.

W jaki sposób kupuje się bułgarskie winiety? Jest na to parę sposobów. Niektórzy próbują to zrobić po przekroczeniu granicy, jednak nie zawsze jest to możliwe, poza tym dostarcza to trochę nerwów. Jest to jednak dość stresujące, szczególnie dla nieco bardziej nerwowych ludzi.

Winiety Bułgaria 2024

  • Obecnie wiele rzeczy zostało poddanych cyfryzacji. Przy pomocy Internetu da się więc bez problemu nabyć winietę. Robimy się to na stronie firmy, która sprzedaje elektroniczne winiety – czyli e-winiety. Trzeba wówczas pamiętać o uiszczeniu pewnej prowizji. Jest to jednak opłacalne, zważywszy na wygodny przebieg procesu, kompleksową pomoc i fakturę Vat marża dla firm.
  • Oczywiście dalej można to zrobić w punkcie stacjonarnym, na przykład na stacji benzynowej położonej przy przejściu granicznym, jednak wymaga to większego zachodu i nieraz także – dodatkowego stresu.

Winiety Bułgaria: cena

Jej cena waha się w zależności od czasu trwania oraz wielkości pojazdu. Jeżeli jego ciężar nie przekracza 3,5 tony, wówczas trzeba liczyć się z opłatami rzędu 50-259 złotych, dolna granica dotyczy 7 dni (winieta tygodniowa Bułgaria), górna zaś – roku (winieta roczna Bułgaria).

Co istotne, w niektórych przypadkach zwolnieni jesteśmy od konieczności uiszczenia opłaty. Kiedy ma to miejsce?

Na bułgarskich autostradach zwolnienie z opłat dotyczy różnych grup osób i pojazdów. Obejmuje to właścicieli pojazdów z ograniczeniem zdolności zarobkowej o co najmniej 50%, osoby lub rodziny z dziećmi z trwałą niepełnosprawnością do osiemnastego roku życia lub po ukończeniu szkoły średniej, maksymalnie do dwudziestego roku życia, oraz wszystkie pojazdy posiadające mniej niż cztery koła, czyli motocykle. Ponadto zwolnienie z opłat obowiązuje także pojazdy należące do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej (HCO), Sił Zbrojnych, Pogotowia Ratunkowego i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Mandat za brak winiety w Bułgarii

W Bułgarii brak ważnej winiety podczas podróży może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 300 do 3000 lewów. Konsekwencje te mają na celu egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych i zachęcenie kierowców do legalnego korzystania z infrastruktury drogowej.

  • Wspomnijmy jeszcze, że oprócz mandatów za brak winiety, bułgarska policja nakłada również kary pieniężne za inne naruszenia przepisów drogowych, takie jak przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy oraz inne wykroczenia. Wszystkie te mandaty mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów.

Drogi płatne w Bułgarii

W Bułgarii system winiet obejmuje nie tylko autostrady i drogi ekspresowe, ale także wszystkie inne drogi, z wyjątkiem obszarów zabudowanych. To oznacza, że podróżujący muszą mieć ważną winietę, aby korzystać z infrastruktury drogowej kraju.

  • Winiety są niezbędne do legalnego podróżowania po wszystkich trasach krajowych, zapewniając finansowanie dla utrzymania i rozbudowy drogowej sieci komunikacyjnej. Dodatkowo, istnieją odcinki dodatkowo płatne, gdzie oprócz winiety konieczne jest wniesienie dodatkowej opłaty za korzystanie z tych tras. Przykładowe płatne odcinki obejmują popularne trasy turystyczne oraz obszary o szczególnym znaczeniu dla krajowej infrastruktury drogowej
Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.